Jak se stal Dobrota učitelem


přečíst

Jednoho dne náš malý skřítek zase vařil něco dobrého a najednou se ozvalo klepání. „Pojď dál dobrý člověče“ povídá Dobrota s úsměvem od ucha k uchu, aniž by věděl, kdo ho přišel navštívit. Do světničky vešel ježeček Bodlínek a už koukal Dobrotovy pod pokličky, co zase dobrého kuchtí. „Kamaráde, copak to vaříš dobrého? Voní to až ven a mě se sbíhají sliny. Mám velký hlad a rád bych něco pojedl“. Povídá Bodlínek a už měl čumáček zabořený v jednom z hrnců, který nadskakoval na plotně. V hrnci se vařily ovocné knedlíky a ty má Bodlínek tuze rád????

Kamaráde, tak mě teď tak napadlo, že když jsem šel k Tobě, potkal jsem prasátko Neposedu, a to mi sdělilo, že v lese Křížánky se bude konat pouť u Velkého kříže. Nechceš něco dobrého upéct a potěšit mlsné jazýčky z celého lesa?“  Zeptal se Bodlínek a očka mu svítila při představě dalších Dobrotových dobrot????

Ježek - kreslení dětí

Kuchtík se zamyslel a odpověděl: „To ale vůbec není špatný nápad ježečku“. Kdypak se ta slavnost koná?“ „Tuto sobotu“, odpověděl Bodlínek. „Nu tedy dobrá, na tento víkend jsem stejně neměl nic v plánu, a tak něco upeču a potěším všechny, kdo se budou slavnosti účastnit“. Usmál se Dobrota a už přemýšlel, čím své kamarády a všechny lesní bytosti potěší????.

Kříž v lese
Počítadlo

Kamaráde ježečku, potřeboval bych ale pomoci s dopravením upečených výrobků na slavnost. Mohu s tebou počítat? “ Směle se zeptat skřítek. „To víš, že můžeš. Budu ti k ruce. Počítat se mnou můžeš, jen Tě upozorňuji, že sám počítat neumím.“ Odpověděl Bodlínek a tak trochu se zastyděl. “To nevadí kamaráde. K dopravě  výrobků na slavnost zatím počty nepotřebuješ, ale v životě samotném ano a já Tě rád počítat naučím. Je to velice jednoduché a matematika je nádherná nauka“????, usmál se Dobrota a už si začal v myšlenkách připravovat způsob, jak Bodlínka bude učit.

Druhý den ráno se zrodil nápad, jak ježečka naučí počítat a nejen jeho. Řekne každému, kdo bude chtít a neumí počítat, že bude nyní několik dní pořádat kurz „lesní matematiky“.

Vyrobil si počítadlo, na kterém vysvětlí základy matematiky.

Dále vytvořil pozvánky, které dal všem přátelům do schránky s tím, že od pozítří začíná kurz matematiky a kdo chce, může se účastnit. Stačí ale zvířátkům základní pojmy matematiky, jako je odečítání a sčítání?

Myslím si, že ano. Pro začátek stačí, když je naučím základům a tím mi počítadlo stačí.“ Uvažoval nahlas náš Dobrota, ze kterého se stal učitel matematiky ze dne na den.

Když nastal den D, první den lesní matematiky, na stanovený čas přišlo několik zvířátek. Byl zde samozřejmě ježeček Bodlínek, prasátko Neposeda, zajíc Ťulpas a veverka Zrzka. Všechna zvířátka měla touhu se naučit základům matematiky a byla důkladně připravena. Všichni sebou měli poznámkové bloky a tužky. Ježeček si sebou dokonce přinesl i barevné pastelky. Co kdyby náhodou je potřeboval – třeba si zvýraznit barevně něco důležitého????

Výuka tedy může začít. Jak už bylo zmíněno, u skřítkova domečku je paseka, kde se konají různé Dobrotovy aktivity a nyní se proměnila v lesní třídu matematiky????

Kreslení dětí - Indoorfun.cz
Úkol pro děti | Indoorfun.cz

Děti, pomůžete zvířátkům správně vyřešit příklady, které si pro ně Dobrota přiravil?

Po ukončené úkolu si můžeš jednotlivé ovoce vybarvit????

Nebudete tomu děti věřit, ale matematika začala všechny bavit. Skřítek Dobrota má určité kouzlo a jeho vysvětlování základů matematiky bylo tak zábavné, že se zvířátka i v určitých okamžicích smála. A to byl cíl. Naučit zvířátka něčemu užitečnému a ještě aby učení bylo pro ně zábavou????

Víte děti, kdo byl nakonec nejlepším počtářem? Komu to nejvíc šlo? No přece Bodlínek. Byl do toho tak zapálen, že Dobrotu požádal o lesní matematiku pro pokročilé????…. Zkrátka chtěl do matematiky proniknout více.

Pouť u Velkého kříže se konala, i když nepřálo pěkné počasí. Tato pouť je po okolí velice známá, organizuje se každý rok a tak přišlo spousta lesních bytostí. Dobrota měl nakonec i hodně pomocníků, kteří mu pomohli upečené dobroty dopravit na místo. Všem zase vykouzlil úsměv na tváři.