Jak Dobrota vařil pro své kamarády


přečíst

Jednoho nádherného slunného rána se Dobrota probudil a ještě v postýlce přemýšlel, jak ten celý den doprovázený sluníčkem prožije.

Najednou se z pod peřiny začaly ozývat pozoruhodné zvuky. „Ajajajaj, co se to děje?“ ptal se skřítek sám sebe, když uslyšel, jak se line z pod peřinky ne moc příjemná hudba. „To jsem přece já, tvé bříško, které se taky probouzí a zjišťuje, že má velikánský hlad“ promlouvalo k němu mlsné a teď především hladové bříško.

Sluníčko namalované dětmi

A hned byl nápad, respektive plán na světě. Dnešek stráví se svými kamarády. Dopoledne něco dobrého pro ně uvaří a odpoledne si s nimi hezky užije v lese. Ale jak? A co vlastně bude vařit? To ještě musí vymyslet????????

Bíle kafe v zeleném hrnečku
Pletenka - pečivo

Chtěl bych pozvat všechny své přátelé“ uvažoval Dobrota „a proto musím vymyslet něco jednoduchého, lahodného a rychlého, co bude chutnat každému…. Třeba, třeba, pletenky s bílým kafíčkem. Mňam…..“ samotnému Dobrotovi se začaly sbíhat sliny při myšlence na tento chutný a lehký pokrm.

Začal si tedy připravovat ingredience a náčiní jako například velikánský hrnec, ve kterém uhněte těsto. Když ho už nějakou dobu míchal svou ohromnou vařečkou, pohyboval se po okraji hrnce, prozpěvoval si svou oblíbenou písničku, a najednou……najednou…

Bílá káva

v jednom nestřeženém okamžiku, nějak nedával pozor a spadnul do hrnce s těstem….. ach…. nemohl vylézt ven. “POMÓÓÓÓC…….POMÓÓÓÓC, HALÓÓÓÓ….kde jste kdo, prosím POMOZTE MI…..“ volal Dobrota. Ale nikdo, nikdo se mu neozýval☹…. Měl veliké štěstí, že šel kolem jeho kamarád medvídek Míša, který se nudil a jen tak lelkoval po lese a když se blížil k domečku Dobroty, slyšel jemné, tenké volání. Míša vešel do domečku a volá „Dobroto, kamaráde, kdepak jsi? Copak se ti stalo?“ Dobrota se zaradoval a nasměroval Míšu k velkému hrnci. Medvídek vytáhl skřítka ven a když už tady byl, pomohl mu s pečením pletenek a s přípravou bílého kafíčka. Jestlipak děti víte, z čeho se bílé kafíčko vaří? No přece z melty a mléka…. Míša má pletenky tuze rád, a tak je potají ochutnával????

A víte děti, jak se pečou takové pletenky? Můžete si takovou dobrotu upéct s pomocí dospěláka samy. Recept najdete na konci tohoto příběhu.

Když měli Míša s Dobrotou hotovo, začali vše pro své kamarády připravovat. U skřítkova domečku je malá paseka s krásnými pařezy, které pro velkou hostinu slouží jako stoly. Na každý pařez rozprotstřeli ubrus, ošatku s pletenkami a džbánek s bílým kafíčkem.

 

Les s chaloupkou a zajíčkem

Áaaa pozor kamarádi už přicházejí. A víte, kdo všechno přišel? Skřítci Dubánek, Březánek, Hříbeček, Popleta, v zastoupení víl přišly Bezinka, Borůvka, Jeřabinka a Ostružinka. Zvířátka tu byla zastoupena v hojném počtu. Zajíc Ťulpas, srnečka Krásněnka, koloušci Bertík a Čertík, prasátko Neposeda, ježeček Bodlínek, veverka Zrzka a samozřejmě že nechyběl velký pomocník už zmiňovaný medvídek Míša.

Dobrota byl tuze rád, protože hostina se vydařila, všem chutnalo a představte si, že si ještě každý odnese domů jednu pletenku????

Prasátko Neposeda, které je známo svým neposedným chováním, bylo zvědavé, co se bude po tak dobré hostině dít dál, protože začala být na pasece nuda. „Dobroto, co teď budeme dělat?“ ptalo se prasátko. „Začínám se nudit. Ach jo…. chtělo bych něco tvořit nebo závodit po lese nebo …“ Dobrota ho nenechal dokončit větu a hned se vytasil se svou další silnou zbraní. Je totiž znám svou vášní k hádankám a tajenkám. Proto si pro své přátelé jako odpolední zábavu připravil několik kvízů a hádanek. „Prasátko, neboj se, že se budeš nudit. Na dnešek jsem si pro vás připravil jednu takovou tajenku a myslím si, že budeš mít Neposedo dost práce, abys tento kvíz rozluštilo.“ Rozdal všem připravené tajenky a v případě, že si s jednotlivými otázkami nevěděli rady, Dobrota jim dával nápovědy.

Hádanka pro děti
Skřítek Dobrota - malování dětí

Recept na Dobrotovy pletenky:

V míse smícháte mouku s olejem a sádlem. Přidáte sůl. Mléko si ohřejete s cukrem, pak do něho nadrobíte droždí, necháte trochu vzejít a nalijete do mísy k ostatním ingrediencím. Těsto vypracujete (můžete použít i robot cca 4 min). Po vypracování, přikryjete mísu potravinářskou fólií, uděláte pár dírek, ať se k těstu dostane vzduch a dáte poblíž teplíčka na cca 45 minut. Pak si odvážíte na jeden pramen (ze tří) 30 g. Těsto se vůbec nelepí a krásně se s ním pracuje. Až budete mít odváženy tři prameny, můžete plést pletenku. Na plech s pečícím papírem pokládáte pletenky zhruba cca 10 cm vedle sebe, protože ještě kynou. Potom je potřete vejcem a posypete buď mákem nebo kmínem nebo sýrem – vše dle vaší chuti a pak pečete ve vyhřáté troubě na 200 stupňů dozlatova, což je 10-13 minut.

Dobrota Vám přeje dobrou chuť????